Úvodní stránka

Aero admin 0

Další informace přes technickou podporu

Na této stránce najdete nejčastěji kladené otázky k programu Fakturka. Máte-li jiný dotaz, zašlete jej na linku technické podpory

Vzdálená instalace, nastavení progamu, základní zaškolení

Pokud nevíte zda zvládnete vše správně nainstalovat a nastavit, můžete využít možnosti vzdálené instalace, nastavení a zaškolení našimi pracovníky.
Vzdálená instalace probíhá pomocí programu pro vzdálenou správu. Jedná se o freeware program, který můžete bez zakoupení licence nainstalovat na vaše PC. Po spuštění a sdělení informací našemu technikovi se k vám připojí přes internet. Vše co technik provádí vidíte na monitoru vašeho počítače. Cena za instalaci a nastavení je uvedena v ceníku.

Jak správně nainstalovat program?

Po stažení programu z našich stránek a spuštění instalátoru, vás průvodce provede celou instalací. Instalace je velice jednoduchá. V jednotlivých krocích budete vyzváni k zadání jazyka instalace, nastavíte kompletní instalaci nebo instalaci síťové stanice, nastavíte jazykovou verzi programu (jazyk lze později přímo v programu přenastavit), budete mít možnost změny složky pro instalaci. Poté proběhne instalace na disk počítače a program se automaticky spustí. Pokud instalujete stanici síťové verze, spustí se po instalaci nástroj pro vytvoření zástupce na ploše pro spuštění síťové verze programu. Po spuštění "Start" verze se zobrazí úvodní formulář s možnostmi pro objednání programu, registraci programu, odeslání připomínek výrobci programu nebo samotný start programu.

Instalace a registrace síťové verze programu.

Program je nutné nainstalovat jak na hlavní PC (server nebo některé vybrané PC) tak i na ostatní stanice. Na serveru musí být program nainstalován nejdříve. Pro instalaci serveru použijte kompletní instalaci programu (volba při instalaci). Pro instalaci stanice použijte volbu Instalace stanice. Po instalaci stanice se spustí nástroj na vytvoření zástupce na ploše počítače. V nástroji musíte dohledat instalaci programu Fakturka na serveru. Nástroj je součástí instalace nebo stahujte zde. Registrace se provádí pouze na hlavním PC (serveru). Stanice přebírají existující registraci z hlavního PC. Pokud používáte v síti počítače s různými verzemi operačních systémů, je nutné v nástroji pro vytvoření zástupce zvolit správný program. Pro WindowsXP je to FakturkaXP.exe, pro Windows Vista, Windows7, Windows10 je to FakturkaV.exe.

Instalace síťové verze programu pro SQL server

Na sql serveru je potřeba založit databázi "AswData" včetně přístupů uživatelů. Instalaci programu na všechny stanice proveďte stejně jako instalaci jednouživatelské verze. Při prvním spuštění programu je nutné správně vyplnit adresu a přihlašovací údaje na sql server. Pokud používáte stejný sql server ze dvou míst (např. kancelář a domov), můžete zadat nastavení primárního a alternativního serveru. Existuje-li ve složce programu před prvním spuštěním soubor AswData.mdb (tzn. původní datový soubor), zobrazí se při spuštění dotaz na import dat z tohoto souboru do SQL databáze. Přechod z jednouživatelské nebo síťové verze pro MS Access je tímto velice zjednodušen.

Instalace síťové verze programu na USB flash disk

V prvním kroku je nutné provést kompletní instalaci programu na připojený USB flash disk. Tedy ihned při prvotní instalaci zvolte v průvodci Kompletní instalaci a složku pro instalaci programu zvolte USB flash disk. Po instalaci se program spustí a zobrazí se úvodní obrazovka pro registraci. Po registraci programu můžete USB flash disk používat i na jiných počítačích. Na dalších počítačích je nutné program opět naistalovat. V průběhu instalace ale nyní zvolte instalace síťové stanice. Po instalaci se spustí nástroj pro vytvoření zástupce na ploše počítače. Po připojení USB flash disku do počítače, vyhledejte pomocí tohoto nástroje soubor Fakturka.exe na USB flash disku. Toto můžete zopakovat na více počítačích. Následně stačí do PC vložit USB flash disk a spustit zástupce z plochy.

Jakým způsobem probíhá zakoupení a registrace programu?

Objednávku vystavte přímo z nainstalované START verze programu. Na úvodní obrazovce zvolte "Objednat plnou verzi" a postupujte dle pokynů. Objednávku můžete také provést online. Poté vám bude na uvedený e-mail zaslána zálohová faktura. Po jejím uhrazení bude povolena on-line registrace a zašleme vám konečnou fakturu. Od verze 6.28.0 je registrace prováděna automaticky přes internetový server. Stačí v úvodní obrazovce START verze kliknout na link "Online registrace". Registrace je samozřejmě umožněna až po zaplacení faktury.

Chci program přenést na nový počítač. Jak na to?

Pokud zakoupíte nový počítač a chcete na něj přenést program, musíte využít vestavěnou funkci programu "Přenesení licence". Funkce je k dispozici v menu "O programu". Funkce je rozdělena na dvě záložky. První záložka uvolní licenci z počítače a umožní přenést datový soubor (na flashdisk, ext.hdd, síť.disk...). Na novém počítači musíte nejprve naistalovat program Fakturka. Dohledejte původní instalační soubory nebo stáhněte ze stránek www.fakturka.cz START verzi programu. Po spuštění programu opět spusťte funkci "Přenesení licence". Tentokrát použijte druhou záložku pro načtení licence a datového souboru. Po načtení licence bude ještě provedena on-line registrace programu na novém počítači.

Shořelo, ztratil jsem, ukradli mi PC. Co dál?

Pokud máte zaplacenu technickou podporu, stáhněte aktuální START verzi programu Fakturka. Proveďte instalaci programu na nový počítač. Zavolejte nebo napište na naši technickou podporu pro uvolnění vaší licence. Po spuštění programu provedete jednoduše registraci z úvodního formuláře. Máte-li zálohu s daty (soubor aswdata.mdb) nakopírujte tento soubor do složky s novou instalací programu, pravděpodobně c:\program files\fakturka. Po spuštění programu budou data automaticky převedena do nové verze.
Pokud nemáte zaplacenu službu servicing, nainstalujte vaši původní verzi programu a proveďte registraci výše uvedeným způsobem. Pokud nemáte k dispozici instalační soubory vaší původní verze, musíte zakoupit upgrade na aktuální verzi. Tedy stáhnout novou verzi z našich stránek, nainstalovat, spustit a z úvodního formuláře objednat upgrade na aktuální verzi. Případně provést objednávku upgrade na stránkách www.fakturka.cz. Po zaplacení zálohové faktury, kterou obratem obdržíte, vyčkat na informační e-mail o povolení registrace a zaregistrovat novou verzi programu.

Změnila se sazba daně. co dál?

Sazby daně zobrazované na faktuře jsou navedeny v číselnících programu. V menu programu vyberte postupně "Systém/Parametry/Číselníky". V horní části zobrazeného formuláře nastavte požadovaný údaj (Procenta DPH). Do tabulky můžete přidat další řádek s novou sazbou a ponechat historické sazby pro vystavení faktury s původní sazbou nebo přepsat sazby daně na požadované. Tyto úpravy vždy řeší nová verze programu, kterou máte v rámci předplacené technické podpory zdarma.

Jsem účetní a zpracovávám agendu více firmám.

Program Fakturka je licencí omezen pouze na jednu firmu. Pokud chcete fakturovat pro více firem, musíte zakoupit požadovaný počet licencí dle počtu firem. Do budoucna chystáme vylepšenou verzi programu, kde budete moci zakoupit multilicenci pro zpracování agendy více firem.

Nastavení programu pro použití přenesení daňové povinnosti?

Přenesení daňové povinnosti je k dispozici od verze 6.45. Pokud chcete používat PDP, nastavte v údajích majitele zatržítko "Přenes.DP". Od tohoto okamžiku se bude nabízet další volba v nabídce daní - "Přenesení daňové povinnosti". Pokud bude tato volba nastavena, zobrazí se také pole pro "Kód plnění". Všechny kódy jsou uvedeny v číselníku "Kódy plnění dle §92 o DPH". Výchozí nastavení obsahuje čtyři základní kódy. Pro výchozí použití je nastaven kód 4 - stavební a montážní práce.
U přijatých faktur bude vytištěna souhrnná tabulka s vypočítanými údaji dle došlé faktury. Výkazy o PDP jsou k dispozici u vydaných i přijatých faktur.

Chci začít používat elektronickou evidenci tržeb. Jak začít?

EET je dostupné od verze 8.0. Tato verze obsahuje novou funkci pro evidenci účtenek. EET ja také zapojeno do příjmových dokladů. Základní informace jak začít a vše správně nastavit najdete na stránce věnované EET.

Win8 hlásí "Program nepodporuje nastavený formát data".

Nová verze Windows 8 obsahuje poprvé v historii formát data kde jsou mezery za tečkami. Tento formát byl ošetřen ve verzi program 7.1.1. Máte-li zaplacenu technickou podporu, aktualizujte program na nejnovější verzi. Pokud nemáte technickou podporu, informujte se o možnosti upgrade na aktuální verzi nebo rovnou vyplňte objednávku. Pokud nechcete zakoupit novou verzi programu, nastavte v ovládacích panelech v "Místní a jazyková nastavení" zkrácený formát data bez mezer za tečkami.

Chci vytisknout německou fakturu. Jak na to?

Aktuální verze programu umožňuje vystavit faktury v pěti jazykových verzích. Přepnutí do požadovaného jazyka provedete po uzavření všech formulářů pomocí vlaječky v dolní pravé části hlavního okna programu. Klikněte myší na tuto vlaječku, vyberte požadovaný jazyk, naveďte fakturu s požadovanými údaji a vytiskněte. Vlastním požadavkům můžete přizpůsobit číselníky i popisy v tisku faktur. Editaci popisů použitých v tisku sestav lze provést přes menu Systém/Parametry/Lokalizace tisku.

Jak na fakturační řady?

Číslo faktury můžete nastavit v parametrech systému jako fakturační řadu (Systém/parametry/nastavení). Povolit zatržítko "Aut.číslovat vydané faktury", v tabulce pod tímto zatržítkem navést název řady a číslo. Tedy např. "Služby" | "2015001". Číslo doporučujeme např. 2015001 (2014001, 2015001, atd.). Při navedení nové faktury vyberte z menu požadovanou fakturační řadu dle názvu. Název řady bude vypsáno červeně v hlavičce faktury dokud nebude vystavena (očíslována). V aktualizaci faktury v levé dolní části je tlačítko "Vystavit", kterým se po navedení všech údajů přiřadí číslo faktury z řady. Pokud nechcete používat fakturační řady, zrušte zatržítko "Aut.číslovat vydané faktury" v parametrech systému. Poté můžete v aktualizaci faktury zadat číslo faktury ručně.

Chci použít číslo faktury se znaky.

Číslo faktury můžete nastavit v parametrech systému jako fakturační řadu (Systém/parametry/nastavení). Povolit zatržítko "Aut.číslovat vydané faktury", v tabulce pod tímto zatržítkem navést název řady a číslo. Pouze číslo, doporučujeme např. 2015001. V aktualizaci faktury v levé dolní části je tlačítko "Vystavit", kterým se po navedení všech údajů přiřadí číslo faktury z řady. Pokud nechcete používat fakturační řady, zrušte zatržítko "Aut.číslovat vydané faktury" v parametrech systému. Poté můžete v aktualizaci faktury zadat číslo faktury ručně.
Číslo faktury se všeobecně používá jako variabilní symbol. Banka neumožňuje zadávat VS se znaky. Pokud budete trvat na zobrazení čísla faktury v jiném než číselném formátu, můžete využít pole "Objednávka" v aktualizaci faktury. Do tohoto pole napište číslo faktury např. "2010-VF-0010". V parametrech systému (Systém/parametry/lokalizace tisku) změňte řádek "Objednávka" ve sloupci "Česky" na "Faktura". Tímto nastavením se vám na faktuře vytiskne variabilní symbol i vaše číslo faktury.

Jak lze nastavit jiné kurzy na faktuře?

Veškeré údaje zobrazované v rozbalovacích seznamech jsou definovány v číselnících programu. V menu programu vyberte postupně "Systém/Parametry/Číselníky". V horní části zobrazeného formuláře nastavte požadovaný údaj. Do tabulky nadefinujte požadované údaje. Novou měnu a její zaokrouhlení lze nastavit v číselníku "Měna". Pro nastavení kurzu použijte kurzovní lístek přes menu "Vydané faktury/Kurzovní lístek" nebo "Přijaté faktury/Kurzovní lístek".
Kurzovní lístek je automaticky aktualizován přes internet z dat ČNB. Aktualizaci kurzovního lístku můžete zakázat v parametrech systému.

Nepřístupná data ve Windows Vista.

Pokud instalujete program ve Windows Vista jako uživatel, nastavte při instalaci volbu "Instalovat jako uživatel". Toto nastavení provede instalaci programu do adresáře "C:\Fakturka". Pokud je provedena instalace do adresáře "Program files" je nutné nastavit pro adresář "Fakturka" přístupová práva pro uživatele. Jestliže nebudou práva nastavena, systém bude hlásit nepřístupnou databázi.

Nastavení zaokrouhlení u dokladů.

Nastavení se provádí v číselníku měn. V menu programu vyberte postupně "Systém/Parametry/Číselníky". V horní části zobrazeného formuláře nastavte údaj "Měna". V seznamu měn upravte sloupec "Zaokrouhlení faktur" u požadované měny na požadovanou hodnotu.
Od 1. dubna 2019 vešlo v platnost nové znění zákona o DPH, které mimo jiné upravuje způsob zaokrouhlování DPH. Po dobu přechodného období šesti měsíců od nabytí účinnosti novely, tzn. do 1. 10. 2019, je možné daň počítat i podle dřívější právní úpravy. Dle novely není povoleno zaokrouhlení částek u bezhotovostních plateb. Pokud musíte z nějakého důvodu zaokrouhlit bezhotovostní platbu, musíte rozdíl zaokrouhlení ručně rozložit na základ daně a daň. U hotovostních plateb je zaokroulení povoleno a je vyňato z DPH.
Nastavení zaokrouhlení u jednotlivých druhů plateb se provádí ve funkci "Systém/Parametry/Číselníky". V horní části zobrazeného formuláře nastavte údaj "Forma úhrady". V seznamu upravte sloupec "Zaokrouhlit" u bezhotovostní platby na N, u hotovostní platby na A.

Smazal jsem fakturu z řady faktur - chci ji vrátit zpět

Pokud smažete doklad, který je automaticky očíslován při vystavení dokladu, musíte založit novou fakturu a ručně zapsat původní číslo faktury po vypnutí automatického číslování dokladů. Např. pro vydané faktury je postup následující. V menu "Systém/Parametry/Nastavení" zvolte záložku "Vydané faktury". V této záložce zrušte volbu "Automaticky číslovat vydané faktury". Změnu potvrďte tlačítkem OK. Nyní přes menu "Vydané faktury/Navedení" naveďte novou fakturu. Číslo faktury zapište ručně. Po uložení faktury nastavte zpět aut.číslování faktur v parametrech systému.

V novém roce není vidět v přehledech záznamy z minulých let

V přehledech jsou zobrazeny pouze záznamy aktuálního roku. Pokud chcete zobrazit i záznamy minulých let, je potřeba v dolním pravém rohu přehledu označit zatržítko "Zobrazit faktury minulých období". Systém si toto nastavení pamatuje i při dalším spuštění. Pokud opět zrušíte označení tohoto zatržítka, doklady budou pouze skryty pro přehled. V systému budou nadále uchovány.

Převedení záznamů ze starého programu do Fakturky?

Jako doplňkovou službu nabízíme možnost převodu vašich stávajících dat do systému Fakturka. Tímto způsobem lze velice rychle a jednoduše přejít na nový systém. Dále nabízíme provedení instalace, zaškolení obsluhy, následnou pomoc při řešení problémů a to i vzdáleně pomocí vzdálené plochy. K programu doporučujeme využít možnosti objednání technické podpory včetně nových verzí programu.